Фактори ризику деменції, на які можна вплинути
Забути про призначену зустріч, повторювати одні й ті самі запитання, загубитися в добре знайомому місці — такі випадки в житті близької вам людини можуть здатися несуттєвими, їх можна списати на втому чи неуважність. Але якщо таке трапляється — це може бути першими ознаками когнітивних порушень і деменції.
Деменція — це порушення роботи мозку, яке спричиняє погіршення пам’яті, мислення, орієнтації, мови та здатності робити звичні повсякденні речі. Це аж ніяк не частина «нормального старіння».
«У 2019 році в Україні було 650 тисяч людей з деменцією. За прогнозами, до 2050 року їх стане понад мільйон», — зазначає Юрій Фломін, лікар-невролог, заслужений лікар України, доктор медичних наук, національний експерт з інсульту Бюро ВООЗ в Україні.
Розповідаємо про причини деменції та як її профілактувати в матеріалі, підготовленому Центром громадського здоров’я у співавторстві з Юрієм Фломіним.
Майже половину всіх випадків деменції спричиняють чинники, на які ми МОЖЕМО впливати. Їхній перелік — на інфографіці.
Якщо усунути вплив усіх чотирнадцяти чинників, ризик деменції можна знизити на 45%. Для цього:
Харчуйтеся збалансовано. Здорове харчування допомагає зберегти когнітивне здоров’я. Додавайте до раціону фрукти та овочі, цільнозернові продукти, нежирне м’ясо й морепродукти, ненасичені жири (наприклад, оливкову олію), знежирені молочні продукти. Обмежуйте вживання продуктів з високим вмістом насичених жирів, солі та цукру (такі дані вказують на упаковці) — вони негативно впливають на судини та мозок.
Будьте фізично активні. Регулярна фізична активність підтримує здоров’я серцево-судинної системи, покращує кровообіг і сприяє постачанню кисню до мозку. Рух допомагає знизити ризик факторів, які впливають на появу деменції, — артеріальної гіпертензії, діабету й ожиріння.
Тренуйте розум. Розумова активність стимулює роботу мозку і сприяє створенню нових нейронних зв’язків. Читайте книжки, розв’язуйте головоломки, грайте в шахи чи настільні ігри, опановуйте нові навички або хобі. Психологічна гнучкість допомагає довше зберігати ясність мислення.
Підтримуйте соціальні зв’язки. Живе спілкування — це не лише приємно, а й корисно для мозку. Воно допомагає боротися з самотністю та депресією, які є чинниками ризику деменції. Частіше зустрічайтеся з близькими, долучайтеся до спільнот або гуртків за інтересами.
Дбайте про слух і зір. Регулярно перевіряйте зір і слух, за потреби використовуйте окуляри, лінзи, слухові апарати та інші коригувальні засоби. Захищайте органи чуття від перевантаження, травм та шкідливих впливів.
Підтримуйте психічне і фізичне здоров’я. Контроль за хронічними захворюваннями допомагає знизити ризик розвитку деменції. Лікуйте депресію, цукровий діабет, високий артеріальний тиск чи холестерин — ці стани впливають на роботу мозку. Регулярно проходьте медичні огляди та дотримуйтеся рекомендацій лікарів.
Спіть достатньо. Якісний сон дає мозку змогу відновитися і «перезапустити» важливі когнітивні функції. Намагайтеся спати 7–9 годин щодоби, лягайте в один і той же час, обмежте гаджети перед сном. Якщо маєте проблеми зі сном, зверніться до лікаря.
Запобігайте травмам голови. Травми голови — одна з причин розвитку деменції. Щоб уникнути падінь і наслідкових травм голови — носіть зручне неслизьке взуття. Під час їзди на велосипеді чи інших активностей, де є ризик травмувати голову, вдягайте шолом.
Відмовтеся від куріння. Куріння негативно впливає на судини, зменшує об’єм мозку і прискорює когнітивний спад. Відмова від тютюну позитивно впливає на роботу мозку і якість життя загалом. Навіть у старшому віці це покращує здоров’я, знижує ризик серцево-судинних хвороб, інсульту та інших хвороб.
Повний матеріал читайте за посиланням: https://tinyurl.com/3jdf86r4
Джерело:https://www.facebook.com/phc.org.ua/?locale=ru_RU