Результат превентивних заходів ДПС для виводу з «тіні»: середньомісячний приріст активних РРО зріс втричі
За останніх три місяці сумлінні платники податків додатково зареєстрували близько 20 тисяч активних РРО/ПРРО. Середньомісячний приріст втричі більший, ніж у попередніх періодах. Про це повідомив Голова Державної податкової служби України Руслан Кравченко в Telegram-каналі.
Наразі в Україні загалом офіційно 981,8 тис. реєстраторів.
«Активізація зумовлена превентивними та роз’яснювальними заходами податківців. Крім цього, сприяють «детінізації» зміни форми та змісту фіскального чека», – наголосив Руслан Кравченко.
Завдяки даним, що надходять до Системи обліку даних РРО, ДПС постійно отримує інформацію про тих, хто систематично отримує кошти за продані товари на свої рахунки, при цьому не проводить їх через касові апарати, та тих, у кого вони відсутні.
Застосування РРО та ППРО в Україні має переваги для бізнесу, покупців та держави:
- економічна стабілізація,
- покращення податкових надходжень,
- зменшення ризиків ухилення від оподаткування,
- боротьба з тінню,
- прозорість фінансових операцій,
- захист прав споживачів,
- уникнення штрафів за порушення законодавства.
Звертаємо увагу покупців (споживачів), що на вебпорталі ДПС у розділі «Е-сервіси» функціонує сервіс «Пошук фіскального чека», що розміщений за посиланням: https://cabinet.tax.gov.ua/cashregs/check. Він дозволяє здійснити пошук чека РРО/ПРРО, перевірити його справжність та припинити незаконну діяльність окремих торгівців.
Основні напрями Національної стратегії доходів
Головне управління ДПС у Харківській області повідомляє, з метою модернізації податкової системи, підвищення ефективності адміністрування та забезпечення фінансової стабільності держави Урядом затверджено Національну стратегію доходів до 2030 року (НСД), ключовим виконавцем якої є Державна податкова служба України.
В рамках реалізації цієї стратегії ДПС впроваджує цілий комплекс заходів, спрямованих на створення прозорого, справедливого та зручного податкового середовища для бізнесу та громадян.
Заходи ДПС в рамках НСД спрямовані на:
- спрощення податкових процедур.
- зменшення адміністративного тиску на сумлінний бізнес.
- підвищення прозорості податкового адміністрування.
- забезпечення рівних умов для ведення бізнесу.
- наближення до європейських стандартів оподаткування.
Основними напрямами НСД є:
- модернізація податкових органів та спрощення процесу адміністрування податків;
- цифровізація податкових сервісів, зменшення бюрократичного навантаження;
- запобігання ухиленню від оподаткування та мінімізація тіньового сектору;
- удосконалення податкової політики для стимулювання економічного розвитку;
- підвищення прозорості у сфері податкових та митних платежів.
Завдяки реалізації НСД підприємці та платники податків зможуть отримати більш зручні електронні послуги, прозорі умови ведення бізнесу та зрозумілі правила взаємодії з податковими органами.
Більш детальна інформація про заходи ДПС в рамках реалізації Національної стратегії доходів до 2030 року розміщена на вебпорталі ДПС України: https://tax.gov.ua/diyalnist-/natsionalna-strategiya-dohodiv/.
Скористайтесь правом на податкову знижку по 31 грудня 2025 року включно
Головне управління ДПС у Харківській області інформує, що платник податку на доходи фізичних осіб має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.
Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку –резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів –фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Податковим кодексом України (далі – ПКУ).
Відповідно до п.п. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 ПКУ до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копіями договорів за їх наявності в яких обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги).
Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, яка подається по 31 грудня (включно), наступного за звітним, податкового року.
Звертаємо увагу на перевагах подання податкової декларації про майновий стан і доходи в електронному вигляді, зокрема, через Електронний кабінет та мобільний застосунок «Моя податкова».
Скористатися податковою знижкою за витратами 2024 року можна протягом усього поточного року, для цього необхідно подати декларацію по 31 грудня 2025 року включно.
Податкові ризики: які опорні показники для аналізу податкової історії платників податків
Головне управління ДПС у Харківській області інформує, що відповідно до Порядку реалізації експерименту основними видами ризиків, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 25 липня 2024 року № 854, визначені податкові ризики, пов’язані із недотриманням платниками податків норм податкового законодавства.
Детальніше про показники в звітності та фінансово – господарській діяльності платників податків, які визначені як опорні для наступного аналізу податкової історії бізнесу.
Ризики реєстрації – визначено 7 базових показників:
- обов’язкова реєстрація платником ПДВ при досягненні обсягу операцій понад 1 млн.грн. протягом 12 календарних місяців (відповідно вимог 183 статті ПКУ);
- недотримання нерезидентами, які здійснюють господарську діяльність на території України, вимог законодавства щодо взяття їх на облік (стаття 64.5 ПКУ);
- анулювання реєстрації платником ПДВ при умові, що не подано та або подано податкові декларації з ПДВ із нульовими показниками за останні 12 календарних місяців;
- реалізація пального платниками податків за даними ЄРПН без реєстрації платником акцизного податку;
- завищення частки сільськогосподарського товаровиробництва за рахунок відображення в розрахунку коштів фінансової підтримки, яка не відповідає вимогам бюджетної дотації для розвитку сільгоспвиробників відповідно до статті 16 ЗУ «Про державну підтримку сільського господарства в Україні»;
- діюча реєстрація платником єдиного податку третьої групи (юридичні особи) зі ставкою 3 або 5 відсотків за умови перевищення граничного обсягу доходів;
- неправомірне застосування спрощеної системи у зв’язку із набуттям статусу резидента Дія Сіті.
Ризики звітності – порушення термінів або не подання податкової звітності по податкам та зборам. Конкретно для підприємств – сільгоспвиробників – це звітність з ПДВ, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, плата за землю, неподання платником єдиного податку четвертої групи у складі податкової звітності обов’язкового додатку з розрахунком загального мінімального податкового зобов’язання. Також до цієї групи ризиків відносяться неподання або несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.
Ризики сплати – досліджується повнота та своєчасність сплати податкових зобов’язань по всім податкам, зборам, платежам, а також динаміка наявного новоствореного податкового боргу.
Ризики декларування – найбільш значний масив, що базується на аналізі показників декларацій та фінансової звітності платників податків, на основі якого можна зробити висновки щодо штучної мінімізації податкових зобов’язань та рівня нарахувань. Першоджерелом визначення цих показників є застосування в ДПС ризикоорієнтовних засад під час формування план – графіка проведення документальних планових перевірок платників податків відповідно до Наказу Мінфіна від 02.06.2015 № 524.
В даній категорії налічується 57 показників, перераховувати усі не має сенсу, декілька актуальних для сьогоднішньої аудиторії:
- динаміка запасів (штучне накопичення або відсутність руху при давньому строку формування бази запасів);
- інші операційні витрати перевищують суму матеріальних затрат та витрат на оплату праці;
- співставлення даних по виплаченим доходам за ознакою 157 по формі 4-ДФ з податковою декларацією про майновий стан і доходи та або податковою декларацією ФОП 3 групи;
- питома вага статутного капіталу в сумі джерел фінансування;
- питома вага собівартості в загальній сумі витрат;
- співвідношення сум витрат на збут та собівартість реалізованої продукції та інші.
Також до ризиків декларування віднесено і дані, що опрацьовуються системою СМКОР. Це наявність фактів відмови в реєстрації ПН РК, формування податкового кредиту від постачальників, внесених до переліку ризикових. Більш детально по цьому напрямку виступить моя колега.