Знезараження питної води у надзвичайних умовах
Златопільське відділення Лозівської філії ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ» інформує громадськість про заходи профілактики інфекційних та неінфекційних захворювань:
Використання води для пиття є однією з найважливіших потреб людини. Під час воєнного стану якість питної води набуває неабиякого значення. Внаслідок російської агресії на території Харківської області мають місце пошкодження систем централізованого водопостачання та джерел нецентралізованого постачання води (шахтних колодязів, свердловин, каптажів тощо). Вибухи та спровоковані ними пожежі, викиди та витоки небезпечних речовин призводять до забруднення довкілля, зокрема водних ресурсів. У таких умовах населення змушене використовувати потенційно небезпечну воду з криниць та джерел, коли ризик захворіти інфекційними захворюваннями, що передаються через воду, максимальний.
Слід пам’ятати, що вода може являтися фактором передачі кишкових інфекцій (холери, дизентерії, черевного тифу, паратифів), туляремії, лептоспірозу, лямбліозу тощо.
Попередження передачі інфекції через воду – різнопланова повсякденна робота, важливою складовою якої є дезінфекція.
Дезінфекція води або її знезараження – це процес очищення від патогенних мікроорганізмів з метою запобігання розповсюдженню інфекційних захворювань.
В залежності від способу впливу на мікроорганізми виділяють безреагентні та реагентні методи знезараження води.
До безреагентних методів відносять термічну обробку, знезараження ультрафіолетом та ультразвуком.
Термічна обробка води (кип’ятіння) являється самим доступним та водночас ефективним методом дезінфекції. Воду потрібно кип’ятити не менше 5 хвилин, при цьому загинуть збудники кишкових інфекцій та гепатиту А.
З реагентних методів знезараження води найбільш поширеним методом є хлорування.
Це обумовлено порівняно низькою вартістю засобів на основі хлору та їх виражений антимікробний спектр (діють на бактерії, гриби, віруси).
Найбільш зручною препаративною формою хлору є таблетки для дезінфекції води. Ефективність знезараження залежить від правильності розрахунку дози реагенту (активного хлору) та кількості води, яка підлягає знезараженню.
Фахівці нашої установи професійно проводять знезараження води як в надзвичайних умовах, так і в побуті (колодязі, каптажі, джерела тощо).
Детальніше за телефоном: (057) 315 01 43
Секрети ефективності вакцин: Як працює наш імунітет
Як організм захищається від хвороб? Чому одні люди легко переносять інфекції, а інші тяжко хворіють? Відповідь криється в імунітеті.
Наш організм має складну захисну систему, яка бореться із хвороботворними мікроорганізмами. Вона складається з:
- вродженого імунітету – першої лінії оборони, що включає шкіру, слизові оболонки та спеціальні клітини, які знищують збудників інфекцій;
- набутого імунітету – механізму, що формується протягом життя, який запам’ятовує інфекції та миттєво реагує при повторному зараженні.
Майже кожен хоча б раз у житті робив щеплення. Але що відбувається всередині нас після цієї процедури? Як імунна система “вчиться” розпізнавати віруси та бактерії?
Вакцини знайомлять організм із вірусами чи бактеріями у безпечній формі. Це допомагає імунітету навчитися їх розпізнавати та швидко знищувати в разі реальної загрози. З метою «навчання» імунної системи використовуються різні види вакцин:
- інактивовані вакцини – містять убиті віруси або бактерії (проти кашлюку, гемофільної інфекції, інактивована поліомієлітна вакцина, вакцини проти грипу Джісі фдю та Ваксигрип, вакцина Coronоvac проти COVID-19);
- живі вакцини – містять ослаблений збудник інфекції, який не викликає хвороби, але тренує імунну систему (проти кору, паротиту, краснухи, туберкульозу, ротавірусної інфекції, вітряної віспи, оральна поліомієлітна вакцина);
- анатоксини – містять інактивовані токсини збудників інфекційної хвороби (проти дифтерії, правця)
- РНК-вакцини – передають клітинам генетичний код для створення вірусного білка, який запускає імунну відповідь (вакцина Comirnaty проти COVID-19);
- векторні вакцини – використовують нешкідливий вірус як “транспорт” для доставки генетичного матеріалу (проти вірусного гепатиту В, вакцини Astra Zeneca та Janssen проти COVID-19).
Завдяки вакцинації:
- формується імунна пам’ять – організм миттєво реагує на небезпеку та запобігає тяжкому перебігу хвороби;
- створюється колективний імунітет – якщо більшість людей вакциновані, вірус не поширюється навіть серед тих, хто не має щеплення;
- зменшується ризик ускладнень – навіть якщо вірус мутує, вакцинація значно знижує ймовірність важких наслідків.
Виключно завдяки вакцинації вдалося подолати деякі смертельно небезпечні хвороби та взяти під контроль інші. Чорна віспа, дифтерія, поліомієліт, кір – колись ці діагнози звучали як вирок, але шляхом масової імунізації мільйони життів були врятовані від цих та інших небезпечних інфекційних хвороб.
Імунітет – це наша особиста армія, а вакцини — її тренери. Щеплення не лише захищають нас від небезпечних хвороб, а й допомагають піклуватися про тих, хто поруч.
Кожне щеплення – це вклад у здоров’я не лише окремої людини, а й усього суспільства!