Златопільська міська рада
Харківська область, Лозівський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ЗАБРУДНЕННЯ ВОДИ НІТРАТАМИ: ЧИМ ЗАГРОЖУЄ ТА ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД ОТРУЄННЯ

Дата: 16.04.2025 11:30
Кількість переглядів: 14

Нітрати можуть потрапляти в колодязі та неглибокі свердловини з побутових і сільськогосподарських стоків. Вживати воду з перевищенням вмісту нітратів небезпечно для здоров’я, особливо дітям до трьох років. Тому держава здійснює контроль за рівнем нітратів у воді з нецентралізованих джерел водопостачання домогосподарств, у яких мешкають такі діти.

Нітрати мають дві підступні особливості. Перша: вода навіть з суттєвим перевищенням рівня нітратів залишається прозорою, звичайною на смак, без запаху і видимих домішок. Друга: кип’ятіння забрудненої нітратами води лише збільшує її токсичність.

Водночас забруднену нітратами воду можна використовувати для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях тощо. 

Центр громадського здоров’я розповідає, як нітрати потрапляють у воду, як уникнути отруєння ними та куди звертатися, щоб ваше джерело води перевірили на вміст нітратів.

Що таке нітрати та як вони впливають на здоров’я 

Нітрати — це безбарвні кристалічні речовини, солі нітратної кислоти. Вони можуть потрапляти у воду через побутові та сільськогосподарські стоки, головним чином із вигрібних ям і дворових туалетів, розташованих занадто близько до джерел водопостачання, а також із полів, оброблених нітратними добривами, тваринних комплексів (наприклад, птахоферм).

Споживання води, що містить велику кількість нітратів (понад 50,0 мг/л), може спричинити водно-нітратну метгемоглобінемію — захворювання, що викликає значне підвищення вмісту метгемоглобіну в крові. Воно виникає через те, що нітрати у кишківнику під впливом мікрофлори перетворюються на значно небезпечніші сполуки — нітрити. Один із ключових механізмів їхньої токсичної дії — перетворення гемоглобіну до метгемоглобіну, який не здатний транспортувати кисень до внутрішніх органів і тканин. Гіпоксія (кисневе голодування) може призвести до порушень у роботі печінки, нирок, серцево-судинної та нервової систем.

Ознаки водно-нітратної метгемоглобінемії

Ця хвороба найчастіше виникає у мешканців сільської місцевості, які використовують воду з колодязів або неглибоких індивідуальних свердловин. Для жителів міст, які споживають воду з центрального водопостачання, ризик мінімальний, оскільки така вода проходить ретельний контроль якості.

До характерних симптомів водно-нітратної метгемоглобінемії належать: 

  • діарея, нудота, блювання, різкі болі в животі; 
  • задишка, тахікардія; 
  • пожовтіння очей, ціаноз (синюшне забарвлення шкіри та слизових оболонок); 
  • постійна сонливість, втома, головний біль. 

За перших ознак отруєння негайно звертайтеся по медичну допомогу. 

Хронічне отруєння нітратами

Крім того, вживання води з високим вмістом нітратів може спричинити хронічне отруєння, яке проявляється симптомами, схожими на водно-нітратну метгемоглобінемію: нудота, задишка, посиніння шкіри та слизових оболонок, діарея.

Діти — найвразливіші до нітратів

Важкість отруєння нітратами залежить від віку, і найбільш уразливими є діти до 6 місяців. Тому воду, що має підвищений рівень нітратів, категорично не можна використовувати для приготування дитячих сумішей.

За можливості якнайдовше годуйте немовлят грудним молоком. Це безпечно, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів.

Держава контролює безпеку води дітям до трьох років

В Україні місцеві органи влади законодавчо зобов’язані контролювати рівень нітратів у воді, яку споживають діти до трьох років з нецентралізованих джерел водопостачання — колодязів і каптажів джерел (пристроїв для збору та виведення підземних вод на поверхню для використання, наприклад, свердловин). 

Після отримання повідомлення від лікувально-профілактичних закладів, зокрема закладів первинної ланки, обласні Центри контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) повинні провести дослідження якості води та повідомити батьків про результати аналізу.

У разі виявлення перевищення нітратів сім’ю попереджають про небезпеку та надають рекомендації. Зокрема, батькам може бути рекомендоване використання бутельованої води для, наприклад, приготування сумішей дітям.

Що робити, якщо у вас не перевіряли воду на нітрати

Якщо місцеві органи не вимірювали кількість нітратів у вашому джерелі водопостачання, ви можете звернутися до акредитованих на ці види досліджень лабораторій, зокрема, до лабораторій обласних центрів контролю та профілактики хвороб або їхніх відокремлених структурних підрозділів (телефон, адресу та email можна знайти на офіційних сайтах обласних ЦКПХ), де для сімей із дітьми до трьох років такий аналіз проводять безоплатно.

Як зменшити ризики забруднення води нітратами 

Важливо підтримувати чистоту поблизу колодязів, каптажів джерела чи бюветів, організовувати систему відведення поверхневого стоку і чистити джерело водопостачання раз на рік або частіше. 

У радіусі 50 метрів від бюветів, колодязів і джерел заборонено мити авто, поїти тварин, облаштовувати водойми для птиці та використовувати отрутохімікати. 

Дотримання цих правил допоможе зменшити ризик забруднення води нітратами. Однак навіть суворе дотримання цих заходів не є гарантією відсутності нітратів у воді. Тому треба перевіряти якість води, якщо вона використовується для пиття чи приготування їжі.

 


Фото без опису

Інклюзія в освіті — це про рівний доступ і переваги для всіх учасників освітнього процесу

Інклюзія в освіті — це не лише про дітей з особливими освітніми потребами. Це про створення середовища, у якому кожна дитина, незалежно від фізичних, психоемоційних чи соціальних особливостей, має рівний доступ до якісного навчання. Інклюзивна освіта потрібна всім учасникам освітнього процесу, оскільки формує культуру поваги до різноманітності, забезпечує підтримку індивідуальних потреб учнів, сприяє розвитку емпатії, командної взаємодії та готує всіх учасників освітнього процесу — дітей, батьків, педагогів — до життя в демократичному, відкритому суспільстві.

Система підтримки інклюзивного навчання в Україні

З 2022 року в Україні діє п’ятирівнева система підтримки інклюзивного навчання, яка передбачає:

  • адаптацію навчальних програм;
  • врахування індивідуальних можливостей дитини під час оцінювання;
  • застосування різних методів викладання;
  • підтримку від асистента вчителя;
  • створення індивідуальних освітніх планів.

Такі умови дають змогу дітям з особливими освітніми потребами навчатися разом із ровесниками, отримуючи всю необхідну допомогу.

Користь від інклюзивної освіти отримують геть усі

Інклюзивна освіта розвиває важливі навички та якості в усіх дітей:

  • емпатія та емоційний інтелект: коли діти вчаться разом з учнями, які мають ООП, вони краще розуміють емоції інших, навчаються співчуття та підтримки;
  • толерантність і гнучкість мислення: інклюзія показує, що різноманітність — це норма. Діти вчаться поважати інакшість, адаптуватися до нових ситуацій та ефективно взаємодіяти у різних умовах;
  • командна робота: в інклюзивному класі учні частіше працюють у командах, навчаються домовлятися, допомагати один одному та разом долати труднощі;
  • підготовка до реального життя: світ є різноманітним, тож майбутнім дорослим важливо вміти взаємодіяти з людьми, які мають різні погляди, здібності та потреби. Інклюзивне навчання готує дітей саме до такого світу.

Звичайно, впровадження інклюзії стикається з певними труднощами: брак кваліфікованих спеціалістів і спеціальних матеріалів, а школи часто потребують адаптації своєї інфраструктури. Однак саме усвідомлення користі інклюзії для всіх сприяє активним змінам у суспільстві та освіті.

Інклюзія — це не просто «модне слово». Це необхідний крок до справедливого суспільства, в якому кожен має рівні можливості. Вона формує покоління, готове будувати відкритий, емпатичний та успішний світ для всіх.

Нагадаємо, інклюзивна мова — ключовий елемент створення рівності. Повага до людей з інвалідністю має відображатися в мові. Так ми сприяємо залученню всіх до суспільного життя та створюємо безбар’єрне середовище. Невідповідна ж мова може нормалізувати дискримінацію, ізоляцію та порушення прав людини, ображати та створювати перепони для повноцінної участі в суспільному житті.

Джерело Центр громадського здоров'я України

Фото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень